Cateys Academy


Accessibility Award

2023    AbleStay

2022    Marsham Court hotel, Bournemouth

2021    Hotel Brooklyn, Manchester 

2020    Cottage in the Dales, Yorkshire

2019    Royal Lancaster London

2018    Rudding Park

2017    Todsworthy Farm Holidays      

2016    Dorsett Shepherds Bush

2015    Hoe Grange Holidays, Matlock, Derbyshire

2014    Park Plaza Westminster Bridge

2013    One Great George Street, London

2012    Chewton Glen, New Milton

2011    Cringletie House Hotel, Peebles

2009    The True Lovers Knot, Blandford

2008    Claridge House, Lingfield, Surrey

Best Employer Award

2024    Red Carnation Hotel Collection

2022    Thomas Franks

2021    PPHE Hotel Group

2020    Firmdale Hotels

2019    The Grand Brighton

2018    Cycas Hospitality

2017    Firmdale Hotels

2016    Valor Hospitality Europe

2015    45 Park Lane

2014    De Vere Village Urban Resorts and De Vere Hotels

Best Group Marketing Campaign

2013    Ugly Fish Friday by Lusso

2012    AVF Marketing

2011    Whitbread – Premier Inn

2010    Compass Group

2009    Cambridgeshire Catering and Cleaning Services

2008    Best Western Hotels

2007    The Dorchester

2006    Exclusive Hotels

2005    Wagamama

2004    Hilton UK & Ireland

2003    Holiday Inn

2002    Initial Catering Services

2001    Whitbread Hotel Company

2000    Debenhams Food Services

1999    Granada Food Services

1998    Perfect Pizza

1997    Radisson Edwardian Hotels

1996    Jarvis Hotels

1995    Roadchef Motorways

1994    Kirklees Metropolitan Council Catering Service

1993    Victoria & Albert Hotel, Manchester

1992    The Brewery, Chiswell Street

1991    Compass Services UK

1990    The Savoy, London

1989    Wimpy International

1988    British Telecom Catering

1987    Crest Hotels International

1986    Crest Hotels International

1985    Compass Services UK

1984    Berni Inns

Best Independent Marketing Campaign

2013       V Cafe, Vincent hotel, Southport

2012       The French Laundry at Harrods

2011       The Academy of Food & Wine Service

2010       Dukes Bar, London

2009       The Swan, West Malling, Kent

2008       The Vineyard at Stockcross & Donnington Valley Hotel & Spa

2007       Cotswold House, Chipping Campden

2006       The Lavender House, Brundall, Norfolk

2005       Cotswold House, Chipping Campden

2004       Warren House, Kingston upon Thames

2003       Room, Leeds

2002       The Glasshouse, Worcester

2001       Crab Manor/the Crab & Lobster, Thirsk

2000       Royal College of Physicians

1999       Brazz, Taunton, Somerset

1998       Castle Green, Kendal

1997       Gibbon Bridge Hotel, Forest of Bowland

1996       The Weavers Shed, Huddersfield

1995       The Wentworth Club, Virginia Water

1994       Le Manoir aux Quat’Saisons, Great Milton

1993       Rutland Hotel, Sheffield

1992       Congham Hall, Grimston

1991       Keavil House Hotel, Dunfermline

1990       Grants Hotel, Harrogate

1989       Greenway Hotel, Cheltenham

1988       La Belle Epoque, Knutsford

1987       Inn on the Lake, Godalming

1986       Mrs Crossley’s Yorkshire Kitchen,  Halifax

1985       Forest & Vale Hotel, Pickering

1984       D’Artagnan Restaurant, London

Best Marketing Campaign

2023    The Genuine Dining Co

2022    Meldrum House Country Hotel & Golf Course, Aberdeenshire

2021    Rick Stein Group

2020    Seren Collection

2019    Inception Group

2018    The Ned

2017    Pho

2016    Red’s True Barbecue

2015    Hotel Football, GG Hospitality

2014    University of Leeds

Best Use of Technology

2023    The Lowry

2022    Mollie's Motel & Diner

2021    67 Pall Mall, London

2020    Edwardian Hotels

2019    Hickory

2018    Dine Delivered

2017    PizzaExpress

2016    M Restaurants

2015    Eden Foodservice, Brighton, East Sussex

2014    8 Northumberland Avenue

2013    Sodexo Prestige

2012    PizzaExpress

2011    Dolce

2010    Shere

2009    Heathcotes Group

2008    Domino’s Pizza

2007    imago Services – Loughborough University

Chef Award

2023    Gareth Ward

2022    Lisa Goodwin-Alle n, Northcote, Lancashire

2021    Andrew Wong

2020    Tom Kitchin

2019    Paul Ainsworth

2018    Claude Bosi

2017    Tom Kerridge

2016    Clare Smyth - MBE

2015    Sat Bains

2014    Andrew Fairlie

2013    Simon Rogan

2012    Jason Atherton

2011    Brett Graham

2010    Mark Hix

2009    Angela Hartnett - MBE

2008    John Campbell

2007    David Everitt-Matthias

2006    Bruce Poole

2005    David Nicholls

2004    Heston Blumenthal - OBE

2003    Marcus Wareing

2002    Germain Schwab

2001    Michael Caines - MBE

2000    Gordon Ramsay - OBE

1999    Rick Stein - OBE

1998    Philip Howard

1997    Brian Turner - CBE

1996    Willi Elsener

1995    John Burton-Race

1994    Michael Nadell

1993    Shaun Hill

1992    Bernard Gaume

1991    Anton Edelmann

1990    Raymond Blanc - OBE

1989    Pierre Koffmann

1988    Nico Ladenis

1987    Peter Kromberg

1986    Brian Cotterill

1985    Anton Mosimann - OBE

1984    Michel Bourdin

Education and Training Award

2023    Steve Munkley, Craft Guild of Chefs

2022    Adrian Ellis, the Lowry hotel, Salford

2021    Murray Chapman, A Passion to Inspire

2020    Gary Hunter, Westminster Kingsway College, London

2019    Andrew Boer, Edge Hotel School, Essex

2018    Yummy Pub Co

2017    Welcome Skills

2016    Willie McCurrach OBE, City of Glasgow College

2015    David McKown, University of Sheffield

2014    Geoff Booth

2013    John Cousins

2012    David Cochrane

2011    Alberto Crisci

2010    Michael Coaker

2009    Julia Sibley - MBE

2008    John Campbell

2007    Sandra Gorman

2006    Eddie McIntyre

2005    Cyrus Todiwala - OBE

2004    John Guthrie

2003    David Foskett - MBE

Foodservice Caterer Award

2023    Morag Freathy, Eurest

2022    Frank Bothwell, Thomas Franks

2021    Allister Richards, CH&CO

2020    Kevin Watson, Amadeus

2019    Phil Roker, Vacherin, London

2018    Chris Mitchell, Genuine Dining Co

2017    Paul Hurren, Lusso Catering

2016    Ronan Harte, Holroyd Howe

2015    Wendy Bartlett, Bartlett Mitchell  - MBE

2014    Sue Parfett

2013    Mike Sunley

2012    Ben Warner

2011    Phil Hooper

2010    Geoffrey Harrison

2009    Noel Mahony

2008    Kate Martin

2007    Alastair Storey

2006    Robyn Jones - OBE

2005    Peter Aldrich

2004    Mike Smith

2003    Linda Halliday

2002    Bill Toner

2001    Charles Boyd

2000    Christopher Hind

1999    Fergus Chambers

1998    Tim West

1997    Don Davenport

1996    William Baxter and Robert Platts

1995    Frank Bell

1994    Roger Davis

1993    Jacqui Newton

1992    Avril Robertson

1991    Robbie Brown

1990    Charles Allen

1989    Marc Verstringhe

1988    Arnold Fewell

1987    Brian Watts

1986    Sheila Mitchell

1985    Mary Scott Morgan

1984    Jean Alexander

Health and Nutrition Award

2023    Thomas Franks

2022    Nutrition and Hydration Week

2021    Eurest 

2020    Westminster Kingsway College, London

2019    Fish City, Belfast

2018    Amadeus

2017    Food Cardiff

2016    Rocco Forte Hotels

2015    Bridgewater College catering team

2014    InterContinental Hotels Group

2013    Compass Group UK and Ireland

2012    Charlton House

2011    The Hesley Group

Hotel of the Year

1996    Cliveden, Taplow

1995    42 The Calls, Leeds

1994    Bath Spa Hotel, Bath

1993    Turnberry Hotel, Ayrshire

1992    Swallow Hotel, Birmingham

1991    St Andrews Old Course Hotel

1990    Copthorne Tara, London

1989    Berkshire Hotel, London

1988    Gosforth Park Hotel, Newcastle

1987    Four Seasons Inn on the Park, London

1986    Albany Hotel, Glasgow

1985    Gleneagles Hotel, Auchterarder

1984    Grosvenor House, London

Hotel of the Year – Group

2023    Pan Pacific London

2022    The Grand, York

2021    The Berkeley, London

2020    Hilton London Bankside

2019    The Ned, London

2018    Ham Yard Hotel

2017    Rosewood London

2016    Pennyhill Park, Bagshot, Surrey

2015    The London Edition

2014    Midland Hotel, Manchester

2013    Hotel 41, London

2012    Four Seasons Hotel London at Park Lane, London

2011    Le Manoir aux Quat’Saisons, Great Milton, Oxfordshire

2010    Cameron House on Loch Lomond

2009    South Lodge, Lower Beeding, West Sussex

2008    The Stafford, London

2007    Malmaison Oxford

2006    The Soho Hotel, London

2005    City Inn Westminster

2004    Thorpe Park Hotel & Spa, Leeds

2003    Claridge’s, London

2002    Hilton London Metropole

2001    Hotel du Vin, Bristol

2000    The Berkeley, London

1999    Travel Inn, County Hall, London

1998    The Savoy, London

1997    Malmaison, Edinburgh

Hotel of the Year – Independent 

2023    Yorebridge House

2022    Grove of Narberth, Pembrokeshire

2021    The Fife Arms, Aberdeenshire 

2020    The Queensberry hotel, Somerset

2019    Rudding Park

2018    The Torridon

2017    The Beaumont, London

2016    Longueville Manor, Jersey

2015    Gravetye Manor, West Hoathly,West Sussex

2014    The Atlantic Hotel, Jersey

2013    The Pig, Brockenhurst, Hampshire

2012    Gilpin Hotel & Lake House, Windermere

2011    Feversham Arms Hotel & Verbena  Spa, Helmsley

2010    Lucknam Park, Colerne, Wiltshire

2009    The Goring Hotel, London

2008    The Isle of Eriska Hotel

2007    One Aldwych

2006    The Chester Grosvenor and Spa

2005    Cotswold House, Chipping Campden

2004    Calcot Manor

2003    The Vineyard at Stockcross

2002    Ynyshir Hall, Machynlleth

2001    Celtic Manor, Newport

2000    Chewton Glen, New Milton

1999    Northcote Manor, Langho

1998    Crieff Hydro, Tayside

1997    Gidleigh Park, Chagford

Housekeeper of the Year

1995       Liana Sparks

1994       Barbara Bush

1993       Deborah Preston

1992       Denise Bateson

1991       Liz Smith-Mills

1990       Ilse Mohr

1989       Sheila Guthrie

1988       Mavis Holford

1987       Sheila Perera

1986       Brendan O’Connor

1985       Anne Doyle

International Outstanding Achievement Award

2023    Jason Atherton

2022    Helene Darozze

2021     Pierre Gagnaire and Mourad Mazouz 

2020      Alain Ducasse

2019      Francis Mallman

2018      Wolfgang Puck

2017      Isador Sharp

2016      Rene Redzepi

2015      Daniel Boulud

2014      Nobu Matsuhisa

Leisure and Tourism Award

2008       David Sharpe

2007       Lord Marshall of Knightsbridge

2006       Terry Holmes

2005       Bob Downie

2004       The Mersey Partnership

2003       John Thurso

2002      Farm Stay UK

2001      Tim Smit

2000      Richard Tobias

1999      Hans Rissmann – OBE

1998      Albert Hampson, Linda Astbury and Sarah Whaley – Albert Hampson MBE

1997      Cairns Boston

1996      Ken Robinson - CBE

1995      James Hoseason - OBE

1994      Victor Middleton

1993      Peter Lederer - CBE

1992      Anne Davies

1991      Pam Powell

1990      Martin Skan

1989      Gerald Milsom

1988      Douglas Barrington - OBE

1987      Kit Chapman

Lifetime Achievement Award

2023     Bill Toner

2022     Jeremy King

2021      Alastair Storey

2020      Robin Hutson

2019      Shaun Hill

2018      Diego Masciaga

2017      Sir Terrence Conran

2016      Bea Tollman

2015      Nico Ladenis

2014      William Baxter

2013      Silvano Giraldin

2012      Dick Turpin

2011      Elena Salvoni - MBE

2010      Roy Ackerman - CBE

2009      Raymond Blanc - OBE

2008      Harry Murray - MBE

2007      Richard Shepherd - CBE

2004      Anton Mosimann - OBE

2001      Egon Ronay

1998      Francis Coulson and Brian Sack – Francis Coulson MBE

1995      Albert and Michel Roux – Both OBE

1992      Victor Ceserani - MBE

1989      Douglas Barrington - OBE

1986      Lord Forte of Ripley

Manager of the Year

2023     Francisco Macedo, Cliveden House

2022     Dale MacPhee, Waldorf Astoria Edinburgh – the Caledonian

2021       Joanne Taylor-Stagg, the Athenaeum Hotel & Residences, London

2020      David Connell

2019      Sally Beck

2018      Laura Sharpe

2017      Andrew Foulkes

2016      Chantelle Nicholson

2015      David Taylor

2014      Peter Avis

2013      Fred Sirieix

2012      Justin Pinchbeck

2011      Philip Newman-Hall

2010      David Morgan-Hewitt

2009      Carrie Wicks

2008      Duncan Pitfield

2007      Debbie Taylor

2006      Robert Cook

2005      Stephen Carter - OBE

2004      Christopher Cowdray

2003      Patrick Stapleton

2002      Jonathan Slater

2001      Laurence Beere

2000      Elaine Clarke

1999      Zoe Jenkins

1998      John Toner - MBE

1997      Julie Baugh

1996      Elena Salvoni - MBE

1995      Margaret Wells

1994      Julian Small

1993      John Coomb

1992      David Irving

Menu of the Year

2023    Plates, London

2022    Bibi London

2021     Orasay, London

2020     The French House 

2019      Inver

2018      Xu

2017      The Ninth, London

2016      The Pointer, Brill, Buckinghamshire

2015      OX, Belfast

2014      Grain Store, London

2013      Sticky Walnut, Cheshire

2012      Quo Vadis, London

2011      The Fox and Grapes, Wimbledon

2010      Corrigan’s Mayfair

2009      The Harwood Arms, Fulham, London

2008      Scott’s, London

2007      L’Atelier de Joel Robuchon

2006      The Albion, Clifton Village, Bristol

2005      Bohemia, St Helier, Jersey

2004      East@West, London

2003      Restaurant Sat Bains, Nottingham

2002      Bruno’s, Dublin

2001      The Five Bells, Stanbridge

2000      Idaho, London

1999      The Glasshouse, Kew

1998      The River Station, Bristol

1997      The Star Inn, Harome

1996      The Canteen, London

1995      The Design House, Halifax

1994      Number Twenty Four, Wymondham

1993      The Box Tree, Ilkley

1992      Le Souffle, Hotel InterContinental,  London

1991      Calcot Manor, Tetbury

1990      Le Meridien, London

1989      Castle Hotel, Taunton

1988      Grand Hotel, Eastbourne

1987      Three Swans Hotel, Market Harborough

1986      Le Talbooth, Dedham

1985      The Savoy, London

1984      Waterside Inn, Bray

Newcomer Award

2023     Culinera

2022     Fallow, Londo n

2021      Barge East, London

2020      Cornerstone

2019      Salt

2018      Smoke & Salt

2017      Anglo, London

2016      John and Kimberley Calton and James Laffan, the Staith House

2015      House of Tides, Newcastle Quayside

2014      Red’s True Barbecue

2013      Ollie Dabbous

2012      Russell Norman and Richard Beatty

2011      Castle Terrace, Edinburgh

2010      Texture Restaurant, London

2009      The Nut Tree Inn, Murcott, Oxfordshire

2008      The Kitchin, Edinburgh

2007      The Hand & Flowers, Marlow

2006      Galvin Bistrot de Luxe, London

2005      Simon Rogan

2004      Restaurant Tom Aikens

2003      The Providores, London

2002      Andrew Fairlie at Gleneagles

2001      Brownes Brasserie and Townhouse,  Dublin

2000      Coniston Hall Lodge

1999      Club Gascon, London

1998      The Star Inn, Harome

1997      The Bank, London

1996      Hotel du Vin & Bistro, Winchester

1995      Gordon Ramsay - OBE

1994      The Atrium, Edinburgh

1993      Morston Hall, Morston

1992      Paul Heathcote - MBE

1991      Paul and Jeanne Rankin

1990      Stuart Scher

1989      Nick Wainford

1988      David and Tina Thomson

1987      Marco Pierre White

1985      Rue St Jacques, London

1984      Keith and Vanessa Gibbs

Pub and Bar Award

2023    Chestnut Group

2022    André Ferreira, the Wigmore, the Langham, London

2021     Joe Calvey, Tim Foster and Anthony Pender, The Yummy Pub Co

2020      Sally Abé, the Harwood Arms

2019      Chris & Jeff Galvin, Galvin Green Man, Essex

2018      Oakman Inns

2017      The New World Trading Company

2016      Joycelyn Neve, Seafood Pub Company

2015      Andreas Akerlund, Patrik Franzen and Marc Francis-Baum, Barworks

2014      Alex Reilley, Loungers

2013      James and Kate MacKenzie, Pipe and Glass Inn

2012      Lee Cash and Hamish Stoddart

2011      Clive Watson and Adam White, The Garrison

2010      Jillian MacLean

2009      Tom and Ed Martin

2008      Rupert Clevely

2007      Paul Salisbury

Pub and Bar Industry Award

2006      Mark McQuater

2005      Tim Bacon

2004      John Hoskins

2003      Steve Wilkins

2002      Bob Ivell

2001      Tony Hughes

2000      Tim Martin

1999      Tony Carson

1998      Peter Salussolia - OBE

1997      Peter Dickson

1996      John Bright

Pub and Bar Operator of the Year

2006      Steph Barton and Paul Spencer

2005      Craig Bancroft and Nigel Haworth

2004      Philip and Karen Burgess

2003      Philip and Stephen Harris

2002      Andrew and Jacquie Pern

2001      John Vereker

2000      Charles Brierley

1999      Paul Whittome

1998      Denis Watkins

1997      Steven and Marjorie Doherty

Public Sector Caterer Award

2023     Jayne Jones, Argyll and Bute Council

2022     Michael Hales, Juniper Ventures

2021      Alison Shedlock, the University of Manchester 

2020      Mark Davies, ISS UK Food Services

2019      Matthew White, University of Reading and TUCO

2018      Neel Radia

2017      AVL Consultancy

2016      Roger Kellow

2015      Julie Barker

2014      Mary Wedge

2013      Anne Bull

2012      Andrew Jones

2011      Derek Johnson

2010      Beverley Baker

2009      Richard Ware

2008      Alison McCree

2007      Sue Hawkins

2006      Alan Tuckwood

2005      Ron McKenzie

Restaurateur of the Year – Group

2023     Victor Lugger and Tigrane Seydoux, Big Mamma Group

2022     Mitch Tonks, Rockfish

2021      Philip Eeles, Tom Barton and Dorian Waite, Honest Burgers

2020      Des Gunewardena & David Loewi, D&D London

2019      Huw Gott and Will Beckett, Hawksmoor

2018      Kavi and Shamil Thakrar, Dishoom

2017       Jason Atherton, The Social Company

2016      Thomasina Miers and Mark Selby

2015      Karen Forrester, TGI Friday’s

2014      Tim Bacon and Jeremy Roberts

2013      Andy Bassadone

2012      Zeev Godik

2011      Jonathan Kaye

2010      Iain Donald

2009      Eren Ali

2008      Simon Kossoff

2007      Robin Rowland

2006      Nick Basing

2005      Mark Derry

2004      James Horler

2003      Andrew Guy - MBE

2002      Robby Enthoven

2001      Ian Neill

2000      Simon Woodroffe - OBE

1999      Adam and Sam Kaye

1998      Neville Abraham and Laurence Isaacson

1997      Jeremy Mogford

1996      David Page

1995      John Barnes

1994      Roger Myers

1993      Max Woolfenden

1992      Allen Jones

1991      Wess Van Riemsdijk

1990      Alan Jackson

1989      Peter Boizot - MBE

Restaurateur of the Year – Independent

2023     Clare Smyth, CS Hospitality

2022     Andreas Antona, Antona Restaurants

2021      Gary Usher, Elite Bistros 

2020      Tom Kerridge, the Hand & Flowers and the Coach,

2019      Paul Ainsworth, No 6, Rojano’s in the Square

2018      Richard Corrigan, Corrigan Collection

2017      Nathan Outlaw, Nathan Outlaw Restaurants

2016      Sam and Eddie Hart, Hart Bros Restaurants

2015      Karam, Sunaina and Jyotin Sethi, JKS Restaurants

2014      Jason Atherton

2013      Simon Rogan

2012      Stephen Terry

2011      Philip Howard

2010      Chris Galvin and Jeff Galvin

2009      James Thomson

2008      Anthony Demetre and Will Smith

2007      Pascal Aussignac and Vincent Labeyrie

2006      Gordon Ramsay - OBE

2005      Alan Yau - OBE

2004      Nigel Platts-Martin

2003      David and Rona Pitchford

2002      Heston Blumenthal - OBE

2001      Shaun Hill

2000      Andrew Radford

1999      Annie and Germain Schwab

1998      Terry Laybourne

1997      Paul Heathcote - MBE

1996      Michael Gill

1995      Sally Clarke - MBE

1994      Sir Terence Conran and Joel Kissin

1993      Christopher Corbin and Jeremy King

1992      Nick Smallwood and Simon Slater

1991      David Levin

1990      Peter, Tom and Eugene McCoy

1989      David Wilson

1988      Albert Roux - OBE

1987      Victor Sassie

1986      Pierre Martin

1985      Michel Roux - OBE

1984      Richard Shepherd

Special Award

2023     Jeremy Goring

2022     Robin Sheppard

2021     Angela Hartnett

2020      Kate Nicholls 

2019      Ken McCulloch, Dakota

2018      Geoffrey Gelardi, The Lanesborough

2017      John Williams

2016      Jill Stein and Rick Stein – Rick Stein OBE

2015      Stephen Moss  - CBE

2014      Oliver Peyton  - OBE

2013      Michel Roux Jr

2012      Arnold Fewell

2011      Sara Jayne Stanes - OBE

2010      Gerard Basset - OBE

2009      Nigel Haworth and Craig Bancroft

2008      Anne Pierce – MBE, Dr.

2007      Peter Kay and Michael Quinn – Michael Quinn MBE

2006      Lord Sebastian Coe - KBE

2005      Phillip Kaye

2004      Brian Turner - CBE

2003      Jamie Oliver- MBE

2002      Bob Cotton - OBE

2001      Sir Francis Mackay –

2000      Silvano Giraldin

1999      Sir Rocco Forte

1998      Sir Terence Conran

1997      Ramon Pajares - OBE

1996      Gary Rhodes - OBE

1995      David Michels

1994      John Jarvis - CBE

1993      Richard Shepherd

1992      Prue Leith - CBE

1991      Joe Hyam

1990      Alan Hearn

1989      John Taylorson - MBE

1988      Francis Coulson and Brian Sack – Francis Coulson MBE

1987      Restaurateurs Association of Great Britain

1986      Garry Hawkes - CBE

1985      Roy Ackerman - CBE

1984      Victor Ceserani - MBE

Sustainable Business Award

2023     Red Carnation Hotel Collection

2022     The Goodwood hotel, Chichester

2021      Whatley Manor, Wiltshire

2020      The Bay Fish & Chips, Aberdeenshire

2019      Battlesteads hotel and restaurant, Northumberland

2018      The University of Manchester - Hospitality & Events

2017      The Oakley Court, Windsow, Berkshire

2016      University of Brighton

2015      Wahaca

2014      ODE True Food

2013      The Lovat, Loch Ness

2012      Harper Adams University College

2011      Red Hotels

2010      apetito

2009      BaxterStorey

2008      Strattons hotel, Swaffham, Norfolk

The Silver Catey

2008      Albert and Michel Roux – Both OBE

The Ruby Award

2023      Raymond Blanc

Wine and Spirit Ambassador Award

2023     Romain Bourger, the Vineyard

2022     Jan Konetzki, Four Seasons Hotel London at Ten Trinity Square

2021      Eric Zwiebel, Summer Lodge Country House, Dorset 

2020      Andrew McKenzie, the Vineyard

2019      Sandia Chang, Bubbledogs and Kitchen Table

2018      Christine Parkinson, Hakkasan

2017      Craig Bancroft

2016      Ronan Sayburn

2015      Xavier Rousset

2014      Gerard Basset - OBE

Wine Award

1991      Louis Segal

1990      Clive Davidson

1989      Ramon Pajares - OBE

1988      Robin Jones

1987      David MacAuslan

1986      Donald Hewitson